Zákaznická podpora:737 462 374info@udokoupilu.cz

Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku

Na internetu je spousta článků a snad ještě více diskuzí, které se věnují čištění pračky. Většinou opěvují používání octu. No proč ne, chtělo by se říct, vždyť karboxylové kyseliny (kam spadá i kyselina octová)  jsou součástí mnoha komerčních čističů pračky. Tím ale podobnost končí. Je to jako byste doporučovaly prát jen v mýdlové vodě, protože mnoho pracích prášků obsahuje aniontové tenzidy. Ale co je dobré pro Vaše ruce, nemusí být dobré pro Vaši pračku. Začneme pěkně popořádku.

cista_pracka_bila_s

V dnešní době je pračka pro většinu domácností naprostou samozřejmostí a nutností. A není se co divit. Při větším počtu členů domácnosti přibývá i množství prádla, které je nutno vyprat. Takže moderní pomocník jakým pračka bezesporu je, se více než hodí. Ale o každého pomocníka je třeba se náležitě starat, aby nám sloužil co nejdéle. To platí i pro pračky.

V pračce se po delší době používání mohou vytvořit usazeniny, které jsou domovem baktérií a plísní. Těm se ve vlhkém prostředí moc líbí, takže se množí a při tom produkují toxiny i zápach. Doba kdy se tak stane záleží na tom, jak pračku používáme. Při správném používání a péči se těmto problémům můžeme docela dobře vyhnout.

Správnému používání pračky (plnění prádlem a dávkování pracích prostředků) se budeme věnovat jindy, protože to je téma, které také vydá na samostatnou kapitolu. Teď budeme mluvit o tom, jak a kdy pračku čistit, abychom se vyhnuli nepříjemným usazeninám.

Jako první způsob nemůžeme opomenout ten nejstarší "babičin recept" i když bychom ho u moderních praček moc nedoporučovali. Je to čištění octem. Provádí se tak, že přímo do pračky nalijete ocet a spustíte krátký program s co nejvyšší teplotou. Některé domácí rádkyně doporučují přidat ještě jedlou sodu. Tím to ale můžeme celé pokazit. Proč nepoužívat na čištění pračky ocet a už vůbec ne dohromady se sodou, to si hned řekneme.

babicka_pere_s

Ocet jako kyselina rozpouští vše, co je kyselinou rozpustné, takže i vodní kámen a to je dobře. Stejně tak ale může naleptat některé kovové součástky pračky a líbit se nemusí ani pryžovému těsnění, ani různým čidlům moderních praček. To už tak dobré není. Pokud Vám zůstane ocet někde v pračce usazený a později přijde do styku se skvrnou od bílkoviny, tak se ji zbavíte jen velice těžko (protože ocet bílkoviny sráží). Bohužel ocet je hojně doporučovaný kde kým včetně "odborníků" v diskuzích.

U starších praček, které chcete za laciný peníz zkusit vyčistit můžete ocet použít, ale u nových praček raději opravdu ne.

A použití octu v kombinaci se sodou bychom nedoporučovali vůbec. Při reakci octu a sody vzniká spousta oxidu uhličitého a trochu octových solí. Výsledné soly mohou dát vznik dalším usazeninám. Takže tento postup může být dobrý akorát pro falešný pocit, že jste ušetřili. Efekt nic moc.

Nedá se nic dělat, u moderních praček je opravdu lepší sáhnout po speciálním prostředku na čištění pračky a použít program na čištění bubnu. Ano, moderní pračky mají speciální program, který slouží pouze k čištění vnitřku pračky. Jednoduše proto, že moderní pračky si prádlo váží a je dost pravděpodobné, že s prázdným bubnem se nebudou chtít spustit. Dále také proto, že se nemusíte starat, jakou teplotu na čištění pračky zvolit a který program bude pro vyčištění pračky nejlepší.

buben_pracky_s

Tím to ale nekončí, je dobré také vytáhnout a vyčistit šuplíkový dávkovač pracích prostředků. I na to některé čističe praček myslí. Pojďme si o nich povědět více.

První čistič je z Rakouska a je jedním z nejjemněji a nejohleduplněji působících. Přidává se totiž v běžném pracím cyklu spolu s prádlem.

calcexCalcex 2v1

Slouží k ochraně pračky před usazeninami a změkčení vody. Tím, že vodu změkčí Vám zároveň šetří prací prostředek, protože jej můžete použít jen tolik, kolik je třeba při měkké vodě. Měkkou vodu nemá skoro nikdo, takže pracího prostředku můžete dát o poznání méně než je Vaše běžná dávka. Calcex během praní jemně rozpouští už dříve vzniklé usazeniny bez toho, aby nějak ovlivňoval prádlo. Působí jemně, takže je dobré jej používat dlouhodobě (tvrdá voda působí na Vaši pračku také dlouhodobě). Při tvrdší vodě se mu prakticky nevyhnete. Calcex se přidává do stejné přihrádky k pracímu prášku a dávkuje se podle tabulky, která je vytištěna na obalu.

Další z tekutých prostředků na čištění pračky je

cistic_pracky_TANDILRakouský čistič pračky Tandil

Tento čistič slouží jen a pouze k vyčištění pračky včetně přihrádky na prací prostředky. Šuplík na saponáty vytáhnete z pračky a necháte půl hodinky odmočit v kbelíku s čistícím prostředkem. Pokud jej trochu podrbete kartáčem, jistě to nebude na škodu. Po vyčištění a vysušení šuplík zasunete na své místo, zbytek lahvičky vylijete do pračky a spustíte čištění podle návodu. Tento prostředek stačí použít 2 - 3 krát ročně.

Kromě tekutých čistících prostředků jsou tu ještě tablety na čištění pračky.

cistici_tablety_2Čistící tablety do pračky Waschkönig

Malé balení se dvěma tabletami ale velkou čistící silou. Tablety mají komplexní složení, které postupně působí v pračce na různé usazeniny. Jednoduše vybalíte tabletu a vhodíte ji do bubnu pračky. Pak spustíte čištění dle návodu. Opravdu snadné. Tyto tablety výrobce doporučuje používat jednou měsíčně. A dle našich zákazníků fungují spolehlivě.

A jako poslední je tu 

cistici_tablety_18Balení 18ti čistících tablet

Velké balení pro pravidelné používání. Ale pozor! Tyto tablety se dávají do bubnu při běžném praní i s prádlem. Výrobce těchto Německých tablet uvádí, že dokonce ochrání barvy Vašeho barevného prádla. Takže je možná lepší používat je při praní jen barevného prádla. Tyto tablety je dobré používat při každém druhém praní. Udrží Vaši pračku čistou a bez usazenin po dlouhou dobu.

 

Kromě pravidelného používání čistících prostředků pro Vaši pračku nezapomínejte také pravidelně čistit filtr Vaši pračky. Je to opravdu důležité. A protože ve filtru pračky jsou usazeny nejčastěji dlouhé vlasy, knoflíky a nitě, tak se osvědčenému mechanickému vyčištění zkrátka nevyhnete.
Na to je sice zatím každý čistič krátký, ale vynaložené úsilí se Vám rozhodně vrátí v podobě voňavého prádla a dlouho sloužící pračky.

Cisteni_pracky_s

Stejně tak je dobré občas prohlédnout gumovou manžetu s těsněním kolem dvířek, ze záhybů vybrat zatoulané mince, knoflíky, sponky, zbytky papírových kapesníků a případně ji vlhkým hadříkem očistit.

Zapomněli jsme na něco? Ano. Pokud pračku zrovna nepoužíváte, nechte ji pootevřenou. V zavřené pračce snadno vznikají plísně. Otevřená pračka větrá a může vysychat. Ti bystřejší a hloubavější sice namítnou, že vyschnutím vody podporujeme usazeniny, ale při pravidelném čištění jsou tyto usazeniny zanedbatelné. A je to rozhodně lepší cesta, něž mít z pračky smrdutou bakteriální líheň.

Závěr

6 bodů jak si pomoct k voňavému prádlu a pračce k dlouhému životu:

  1. nepřeplňovat pračku prádlem ani pracími prostředky
  2. pravidelně čistit pračku čistícím přípravkem k tomu určeným
  3. pravidelně čistit filtr pračky
  4. pravidelně čistit šuplík pro dávkování pracích prostředků
  5. pravidelně čistit gumovou manžetu u dvířek pračky
  6. nechávat nepoužívanou pračku pootevřenou

 

pradelna_spokojenost_s

Přejeme Vám spokojené a radostné praní s Vaší vždy čistou a voňavou pračkou!

Váš Krámek u Dokoupilů