Zákaznická podpora:737 462 374info@udokoupilu.cz

Jak na voňavé prádlo

Jak na voňavé prádlo

Někdo má rád, když je prádlo po vyprání cítit jen čistotou a někdo když prádlo po vyprání a usušení krásně voní delší dobu.

Pokud patříte do první skupiny lidí preferující jen vůni čistého prádla při skládání, doporučujeme prát prádlo v pracím prostředku bez parfemace. Většinou jsou to kvalitní prací prostředky označené "Sensitiv". Z vlastní zkušenosti i ze zkušenosti našich zákazníků můžeme doporučit Rakouský prací gel TANDIL Sensitiv. Když prádlo vyperete v tomto gelu a usušíte venku na sluníčku, budete mít prádlo vonící sluncem a čistotou. Pokud takové prádlo použijete hned po sušení, zažijete nepopsatelný a ničím nenahraditelný pocit čistoty a energie. Nevýhodou je, že když takové prádlo schováte do skříně, příjme pachy okolí. Po delší době by se dalo říct, že zkrátka trochu zatuchne. Naše babičky to řešily mýdlem vloženým mezi prádlo nebo různými bylinkami.

Pokud patříte do druhé skupiny lidí, kteří rádi vůně na prádlu přímo vytváří, máte velmi širokou paletu možností. Takže si pojďme říct, co můžete udělat pro krásně voňavé prádlo.

ciste_pradlo

Kvalitní prací prostředek, který voní

Tou první možností jak mít prádlo hezky voňavé, je použít kvalitní prací prostředek s výraznou vůní. Takových je celá řada a záleží jen na Vás, která vůně Vám bude sedět. Jestli rakouské OMO nebo německý Dash. U pracích prostředků z Německa, Rakouska nebo Itálie je skvělé nejen to, že krásně a dlouho voní, ale i výborně perou. Tyto vlastnosti bohužel nejsou samozřejmostí u pracích prostředků běžně prodávaných na českém trhu. V kvalitním pracím prostředku, který sám o sobě intenzivně voní je dobré prát třeba ručníky, protože aviváž by jim snížila savost.

Takto si vychutnáte vůni ručníků vypraných v už zmiňovaném rakouském OMO nebo v italském Chante Clair či kterémkoli jiném pracím prostředku, který se Vám líbí.

Kvalitní aviváž

Na cestě k voňavému prádlu můžete dále použít kvalitní aviváž, která se dává při posledním pracím cyklu.

Aviváží je nepřeberné množství a vybere si opravdu každý. V první řadě je potřeba si vybrat opravdu kvalitní výrobek určený pro západní trh. Základem jsou typické značky Kuschelweich, Softlan (pozor, nekupovat na tržištích), které nabízejí širokou paletu vůní a jsou vhodné i pro děti nebo lidi s citlivou pokožkou.

Pokud chcete zajímavější vůně nebo máte rádi vůně orientu, pak si jistě vyberete z italských aviváží značky Tesori d' Oriente, Spuma di Sciampagna, Chante ClairFabuloso, nebo Deox.

Jestli perete často a hledáte intenzivní aviváž ve velkém balení, sáhněte po aviváži Lenor v 5 litrovém balení. Tyto velké aviváže sice nenabízejí tak širokou paletu vůní, ale i tak se většina lidí najde v jedné ze čtyř základních vůní, které jsou opravdu různé.

Vůně kterou ucítíte po přičichnutí přímo k láhvi s aviváží je dost odlišná od vůně, kterou aviváž zanechá na prádle. Přeci jen, je to koncentrát. Obecně lze říct, že aviváž na prádle voní kultivovaněji a příjemněji než přímo z láhve.

Vůni aviváže na prádle také ovlivní slunce a vítr. Čím déle necháte prádlo venku na šňůře, tím více slunce a vítr ovlivní výslednou vůni prádla. Ano, je to alchymie, ale rozhodně se nemusíte bát. Slunce a vítr nic nezkazí, jen Vaši aviváž trochu zjemní.
Když ráno vyperete a pověsíte prádlo, je nejlepší ho po obědě svěsit, případně vyžehlit a schovat.
Pokud necháte Vaše vyprané prádlo viset na šňůře až do večera, hrozí, že na něj sedne rosa a po sklizení bude spíš zatuchlé než krásně voňavé. Na to je třeba dát opravdu pozor. Vlhké prádlo do skříně nepatří!

A co když prádlo sušíte na půdě? I tam platí, že čím déle necháte prádlo na šňůře, tím více příjme vůni půdy a ztratí vůni aviváže. Ale opět - pokud necháte prádlo na šňůře do druhého dne, nic nehrozí. Ovšem pokud na pověšené prádlo zapomenete a vzpomenete si až za pár týdnů, vůně aviváže už nemusí být tak moc znát.

Pokud prádlo sušíte v sušičce, neměli byste aviváž používat.
Bohužel Vám to při koupi sušičky na prádlo nikdo neřekne. Dočte se to až při podrobnějším studiu návodu k sušičce.
Aviváž nepoužívejte ani na funkční a sportovní prádlo s membránou.

Aviváž by se neměla používat ani na ručníky. Protože ručníky pak hůře sají vlhkost. Aviváže jsou postaveny tak, aby odpuzovaly špínu a trochu i vlhkost. Proto snižují savost ručníků. Osobně u nás raději skousneme drsnější (ne tak měkké) ručníky, než aby nesály vlhkost. Ale vždy je to na Vaši volbě. Pokud v zimě sušíte ručníky v sušičce na prádlo, budou měkké i bez aviváže.

mekky_rucnik_s

Vonné perličky

Vonné perličky jsou hitem posledních let. Používají se přímo do prádla v pračce, kde se během jednotlivých pracích cyklů postupně rozpouštějí a uvolňují parfém do vláken prádla. Jednoduše je nasypete do prázdného bubnu pračky, pak přidáte prádlo určené k vyprání a zvolíte běžný prací program. Vonné perličky se používají pro maximalizaci vůně prádla a mohou se kombinovat s vhodnou aviváží nejlépe téže značky.

Pokud použijete k provonění prádla jen vonné perličky bez aviváže, můžete prát i sportovní či funkční prádlo a můžete prádlo sušit v sušičce. Vonné perličky totiž neobsahují látky, které škodí sušičkám nebo membránám na funkčním prádle.

Vonné perličky se sypou pouze do pračky, nikoli do sušičky.

Parfém do prádla

Na parfém do prádla v našich obchodech moc nenarazíte. Lze jej většinou koupit v Rakousku, Německu nebo Itálii. A nebo na internetu v obchodech, které se specializují na západní zboží - třeba u nás. Parfém do prádla má obdobnou funkci jako vonné perličky. Výhodou oproti perličkám je menší balení, tedy skladnost a rafinovanější vůně. Vonné perličky jsou oproti parfému dá se říct brutální kalibr. Parfém dodá Vašemu prádlu vůni tak akorát. Navíc parfém do prádla je tekutý, na rozdíl od vonných perliček může mít jednodušší složení, které tolik nezatíží Vaši pokožku a ani přírodu.

Parfém do prádla můžete stejně jako vonné perličky použít pro funkční i sportovní prádlo. A po aplikaci na čistý bavlněný hadřík jej můžete použít spolu s prádlem dokonce i v sušičce. Nejlepší zkušenost máme při použití parfému do prádla pouze v pračce místo aviváže. I po sušení v sušičce zůstane prádlo hezky voňavé.

Parfémovaná voda do žehličky

A jestli té vůně během praní a sušení ještě nemáte dost, pak je tu parfémovaná voda do žehličky. Jak je z názvu patrné, je to voda k použití v napařovacích žehličkách, která zajistí osvěžující vůni Vašeho prádla jak během žehlení, tak po něm. Většina parfémovaných vod do žehliček se také stará o to, aby se v žehličce z vody neusazoval vodní kámen.

Naparovaci_zehlicka_s2

Aviváž (ubrousky) do sušičky

Jak už jsme si říkali dříve, pokud prádlo sušíte v sušičce, neměli byste používat běžnou aviváž, protože ta zanáší jemnou síťku filtru sušičky i čidla. Jak ale prádlo zbavit statického náboje a provonět? Řešením jsou ubrousky do sušiček, které nahrazují aviváže.

Ubrousky jsou buď vlhčené nebo suché. Suché ubrousky mají tu výhodu, že je můžete dát i do skříně, botníku nebo komody a ony prostor krásně provoní. Někteří lidé je dávají i do vysavačů, ale to bychom raději nedoporučovali. Přeci jen ubrousky do sušičky neobsahují pouze samotný parfém. Vlhčené ubrousky můžete také dávat do skříní, ale už je potřeba dát pozor, aby se na nic nepřilepily a případně neudělaly skvrnu. Je zajímavé, že více zákazníků si pro sušení prádla v sušičce vybere vlhčené ubrousky než ty suché.

Ubrousky do sušiček se používají jednoduše tak, že ubrousek nebo dva dáte k prádlu do bubnu sušičky. Po skončení sušení ubrousek vyhodíte do komunálního odpadu.

Ubrousky do sušičky prádlo nejen provoní, ale také zbaví statického náboje a změkčí. Opět nedoporučujeme používat na ručníky, protože ubrousky mají obdobnou funkci jako aviváž, tedy od prádla odpuzovat špínu a vlhkost. A od ručníků se přeci očekává, že budou hlavně dobře sát.

Vonné pytlíky do skříně

Někteří z nás si možná pamatují, že u babičky ve skříni našli pytlíček s levandulí, mátou nebo jinou vonnou bylinkou, nebo směsí. Takový vonný pytlík měl v prvé řadě za úkol odpuzovat moly, ale také provoněl prádlo. Ze stejného důvody dávaly babičky do skříní s prádlem mýdlo. Dnes se vyrábí speciální vonné pytlíky do skříní. Voní intenzivněji než pytlíky s bylinkami, prádlo krásně provoní a molům se také moc nelíbí.

pradelnik_s

Ocet jako aviváž?

Jak bychom mohli zapomenout na zázračnou vodu každé hospodyňky! Ocet se v různých diskuzích a fórech doporučuje používat i místo aviváže. Opět to má více ALE, než kdybychom nepoužívali vůbec nic. V prvé řadě se doporučuje používat ocet místo aviváže alergikům. Pravda, alergikům neuškodí a to malé množství nalité do přihrádky pro aviváž nebude vadit ani Vaši pračce. Pozor si ale musíte dát na to, co perete. Pokud máte prádlo se skvrnami, některé skvrny po použití octu z prádla dostanete už jen velmi těžce. Nebo vůbec.

Alergici jsou většinou citliví na konzervanty methylisothiazolinon a benzisothiazolinon používané v avivážích i v pracích gelech. Stačí se jim vyhnout. Snad každá značka vyrábí alespoň jednu aviváž bez těchto látek pro lidi s citlivou pokožkou. Bohužel tyto konzervanty obsahují i parfémy do prádla.

U staré pračky jsme zkoušeli chvíli používat ocet místo aviváže. Prádlo pak nesmrdí po octu. Na druhou stranu ani nijak nevoní, pokud jej nesušíte na sluníčku.

V diskuzích se často uvádí, že ocet oživuje barvy prádla. Nic takového jsme na našem barevném prádle nepozorovali. Možná proto, že používáme kvalitní prací prostředky z Rakouska. V diskuzích také mnozí píšou, že ocet bílé prádlo bělí. To už je zarážející. Tak bělí nebo oživuje barvy? Pokud bělí, pak by měl barvy šisovat.
Dále Vám ocet nezbaví prádlo statického náboje, ani nezměkčí, jak se mnozí v diskuzích rozplývají. Tedy pokud neperete v opravdu tvrdé vodě, tam by snad mohl ke změkčení prádla pomoct.

Zkrátka používejte svůj zdravý selský rozum a nelijte si do pračky ocet i když Vám "Váš opravář praček" radí opak. Zkratky nefungují. Zkoušeli jsme to, pár praček jsme na konci životnosti rozebrali a poradili se s chemiky. Ocet opravdu není zázračná voda pro vaši pračku ani pro Vaše prádlo.
Smiřte se s tím. Život není černobílý a jednoduchá klišé jsou instrumentem politiků. Bohužel.
Na druhou stranu by to byla nuda. Je lepší být kreativní a otevření. Ctít poctivost a řemeslné pravidlo že "nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci".

Čisté a voňavé prádlo Vám přeje Váš

Krámek u Dokoupilů