Zákaznická podpora:737 462 374info@udokoupilu.cz

parboiled

Rýže parboiled (někdy označovaná jako vaporizovaná, podle terminologie EU předpařená) je velmi oblíbená. Rýže se upravuje patentovaným technologickým postupem, vyvinutým v USA někdy v šedesátých letech 20. století.
Jedná se o čtyřfázovou hydrotermickou úpravu zrna. Při této úpravě se po namočení neloupané rýže působením vysokotlaké páry „vtlačí“ rozpuštěné vitaminy a minerální látky z povrchových vrstev přímo dovnitř rýžového zrna. Takto opracované zrno se potom zpracovává stejně jako běžné druhy rýže - loupáním a leštěním. Ale vitaminy a minerální látky v zrnu zůstávají.
Působením zvýšené teploty se mění i struktura škrobu, což se projeví na přípravě – rýže parboiled je velmi kyprá, nelepí se a udržuje si sypkou konzistenci i po delším vaření nebo stání při zvýšené teplotě. Zkrátka rýže parboiled se po uvaření nelepí.
Na skus je poněkud pevnější (tužší). Při vaření absorbuje rýže parboiled více vody. Barva syrové parboiled rýže je žlutá a varem se mění v zářivě bílou.

Parboiled rýže je z výživového pohledu hodnotnější. Její energetický obsah je nepatrně vyšší, ale obsah vitaminů skupiny B, včetně niacinu a kyseliny listové, je v porovnání s běžnou loupanou rýží téměř dvojnásobný. Také hořčík a fosfor vykazuje mírné navýšení oproti běžné loupané rýži a obsah vápníku i železa dosahuje oproti klasické loupané rýži téměř dvojnásobku.

Pozor! Nezaměňujte prosím  rýži parboiled s rýží předvařenou, která bývá ve varných sáčcích. Předvařená rýže má naopak nízký obsah živin, který se ještě sníží vařením ve velkém množství vody.